שמש, טיפוח העור וסוככים

שמש, טיפוח העור וסוככים

כולנו יודעים שהשמש היא מקור קבוע לקרני UV שמפציצים את עורנו, שמשקף או סופג אותן. אך בעוד שחלקים לא מזיקים של אור אולטרה סגול, או קרני UV, משתקפים מעורנו, כל הקרניים שנספגות עלולות לגרום לתגובה בגופנו המובילה לנזק זמני מתמשך או אפילו קבוע.

 

אז בואו נסתכל קצת יותר לעומק על הדרכים שבהן השמש, הצל וטיפוח העור מתחברים זה לזה, החל מהדבר הבסיסי ביותר:

 

מהו אור אולטרה סגול?

זהו אור בעל ספקטרום שונה מזה של הספקטרום הנראה לעינינו ביומיום. קרני UV הן מסוג הקרניים החודרות לעננים וגורמות לכוויות שמש. והכי חשוב, הן עובדות בצורה זהה כמו כל סוג אחר של אור – בכך שהן נקלטות או משתקפות. כמו במשטחים אחרים, צבעים כהים סופגים יותר אור מצבעים בהירים יותר.

 

כאשר אור אולטרה סגול פוגע בעורנו, הוא לרוב ישתקף מיד על ידי שכבת העור החיצונית ביותר, שכבת הקרום. אם קרני ה-UV אינן משתקפות, הן נספגות באפידרמיס, או בשכבת העור השנייה. במקרה זה, גופנו מכיל פיגמנט מגן מיוחד הקרוי מלנין, והוא מופעל כאשר נוצר מגע בינו לבין קרני UV. המלנין מגיב באמצעות שיזוף העור, וכך המשתזפים מקבלים את גוון עורם.

 

איך מלנין מגן עלינו?

מלבד העובדה שהוא מסייע לנו להשתזף ולהכהות את צבע עורנו, המלנין ממלא גם תפקיד קריטי בהפצת קרני ה-UV שנקלטו בגופנו.

 

ברגע שקרני ה-UV מגיעות למלנין, הן מתפשטות על פני העור באמצעותו. פיזור זה מונע מהאור להגיע אל ה- DNA שלנו. אם אור אולטרה סגול היה מסוגל להגיע ל-DNA שלנו ללא ההגנה של המלנין, הוא היה נפגם ובכך מצמצם משמעותית את תוחלת החיים שלנו.

 

אנשים בעלי עור כהה, המייצרים מלנין לעתים קרובות יותר, מסוגלים לפזר קרני UV ביעילות רבה יותר כאשר הם נחשפים לשמש. בעלי עור בהיר מייצרים פחות מלנין שמפזר את הקרניים, מה שמעלה את הסיכון לסרטן העור.

 

שיזוף נעלם כאשר המלנין מגיע לשכבת העור החיצונית ביותר ומוחלף בתהליך טבעי של הסרת תאי העור. מכיוון שמלנין קרוב כל כך לפני השטח, לא לוקח זמן עד שהשיזוף יורד והעור חוזר לצבע הטבעי שלנו.

 

מה אנחנו יכולים לעשות כדי להגן על עצמנו?

מלבד הקפדה על מריחת קרם הגנה מפני השמש, ישנם אמצעים פשוטים נוספים שיעזרו לנו להגן על עצמנו ועל משפחתנו מפני קרני UV מזיקות, כמו הרחבת אזור המגורים החיצוני של ביתנו עם תוספת פשוטה של ​​סוכך זרועות. שלא כמו קרם הגנה, סוככי זרועות מספקים את ההגנה המירבית על ידי ביטול כמעט מוחלט של קרני ה-UV באזור המוצל. חשוב מכך, סוככים למרפסת מוסיפים סגנון ואסתטיקה לכל בית, מרפסת או חצר, והם זמינים במספר גדלים, צבעים וסגנונות כדי שנוכל להתאים אותם לכל בית או עסק הזקוקים לחלל מוצל.

סגירת תפריט