You are currently viewing הפנסיונרים שמאחורי אחת המזימות היקרות ביותר בהיסטוריה

הפנסיונרים שמאחורי אחת המזימות היקרות ביותר בהיסטוריה

בשנת 2015, מזימת שוד ענקית במתחם הקניות הלונדוני, האטון גארדן, עם שלל משוער של מעל 300 מיליון דולר, כמעט הצליחה לצאת לפועל. חוקרי ובלשי משטרה חשבו שההישג המדהים בטח שייך לצוות של אנשי מקצוע מיומנים. האם היו אלה חיילים לשעבר? כנופיית מחתרת? מי היו הפושעים האלה שבחנו בקפידה את תוכנית הבניה של המקום?

 

התברר שמדובר בקומץ קטן של אזרחים קשישים שרצו לזכות בתהילה אחרונה על ידי גניבת תכשיטי היהלום היקרים ביותר.

 

בריאן ריידר (76), טרי פרקינס (67), דני ג'ונס (60), קרול ווד (58), ג'ון "קני" קולינס (75), וגבר שהשלטונות מכירים רק בשם "בזיל" – שעודנו במנוסה – הוא המוח מאחורי המבצע הזה. החמישה סבלו בחייהם מבעיות בריאותיות שונות, כמו בעיות לב, החלפת מפרקי הירך, ואפילו סרטן, אך הם הצליחו להתגבר על המגבלות הפיזיות שלהם כדי לעשות את הבלתי מתקבל על הדעת.

 

המזימה הגדולה

ביום חמישי לפני חג הפסחא בשנת 2015, רבים ביקרו בהאטון גארדן כדי לאחסן את התכשיטים היקרים ביותר שלהם, ביניהם יהלומים ואבני חן, כדי להתכונן לסוף שבוע הרחק משם. שעות ספורות לאחר סגירת החנויות, נעצרה קבוצת הגנבים במכונית מסחרית לבנה, מוכנה לצאת לדרך כדי לבצע את זממה. אף על פי שאנשים רבים היו עדיין ברחובות בשעה מוקדמת כל כך, הגברים התחפשו לעובדי העיר, כך שאף אחד לא חשב פעמיים על מה שהם עושים.

 

"בזיל" נכנס להאטון גארדן ראשון כדי לפתוח את נתיב המילוט. כשנכנסו פנימה הם ניטרלו את המעלית, פתחו את הדלתות, וירדו למרתף. למרות שהפעילו אזעקה בטעות, הצוות היה מסוגל ללכת מבלי שיבחינו במעשיו, כאשר פתח שני שערי נעילה שהגנו על הכספת.

 

אחרי כל השלבים האלה, עדיין עמד קיר בטון בגובה של מטרים ספורים בין הגנבים לבין תכשיטי היהלומים היקרים ביותר בלונדון. אבל הגנבים ידעו על קיר הבטון הזה מראש, ולכן הביאו איתם כלים וציוד מתאים. אבל מה שהם לא ידעו היה שמאחורי הבטון נמצא החלק האחורי של הכספות, משהו שאין להם כלים לעבור אותו.

 

לשבור את קיר הפלדה

אחרי שעות של ניסיון לשבור את הקיר, חלק מהקבוצה המשיך בדרכו לחנות חומרי בניין מקומית כדי לרכוש ציוד חדש. הציוד התברר כמתאים בדיוק למה שהיו צריכים, והוא איפשר להם גישה קלה למיליוני דולרים של תכשיטי יהלומים שנשארו בכספת.

 

למרות שהגנבים הצליחו לשדוד מיליוני דולרים בתכשיטים גנובים, הם לא ממש הצליחו להנות מזה זמן רב. יחידת המעוף, יחידת חקירה בתוך משטרת לונדון, הוטלה על חקירת השוד. השוטרים הבחינו במהרה במכונית מסחרית חשודה, שחנתה בחזית החנות במשך סוף השבוע. באמצעות טכנולוגיית שיפור וידאו, הם היו מסוגלים לקרוא את לוחית הרישוי של הרכב ולעקוב אחריו עד לביתו של ג'ון קולינס.

 

ללא ספק, שימוש במכונית מסחרית שהיתה רשומה על שם אחד הגנבים היה צעד כושל בכל המבצע הזה, וכן העובדה שחברי הקבוצה המשיכו לתקשר זה עם זה באמצעות טלפונים ניידים לאחר השוד. הצוות המיוחד של החוקרים הקשיב לשעות של שיחות, עקב אחר תנועות הגנבים והשתמש בחברי צוות שהוכשרו בקריאת שפתיים כדי להבין מה הם אומרים מרחוק. ברגע שנתפסו בכוונתם למכור את השלל, נכנסו אנשי יחידת המעוף פנימה ועצרו את כל חברי הקבוצה – פרט לבזיל שהצליח להימלט.

 

למרות התכנון הזהיר והמחושב שלהם, בסופו של דבר, הפנסיונרים לא הצליחו להימלט עם התכשיטים היקרים ביותר בלונדון. מקרה זה מראה כי בכל גיל – הפשע בהחלט לא משתלם.